Aspergerův syndrom - mírnější porucha autistického spektra

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Autismus existoval ve všech dobách a ve všech kulturách. Postupem doby se diagnostikoval nejdříve samotný autismus a později jeho jednotlivé projevy zahrnuté pod pojem poruchy autistického spektra. Jednou z nich je Aspergerův syndrom, vyznačující se narušením v oblasti sociální interakce, komunikace a představivosti. Při Aspergerově syndromu je hloubka postižení zpravidla mírnější než při ostatních poruchách autistického spektra.

Lidé s Aspergerovým syndromem mají problémy s navazováním vztahů s druhými lidmi. Nechápou základní pravidla v sociálním cítění a nevědí a neumí dát jiným lidem vhodným způsobem najevo, že je konverzace s nimi zajímá nebo naopak. Nedokážou vstoupit do konverzace druhých lidí, naslouchat druhým lidem a vhodně reagovat v různých situacích s využitím řeči těla.

Jejich komunikační dovednosti jsou slabé a následkem toho se pak raději druhým lidem vyhýbají nebo se chovají nevhodným způsobem. Obtížně chápou mimoslovní komunikaci, a proto mají omezenější gestikulaci a mimiku.

Někdy mohou negativně reagovat na změny, mohou lpět na rituálech nebo nutně vykonávat určité činnosti. Pokud má vše svůj standardní denní režim a řád, cítí se lidé s Aspergerovým syndromem bezpečněji a jistěji.

Dva typy Aspergerova syndromu

Aspergerův syndrom rozlišujeme na nízko funkční a vysoce funkční. Lidé s nízko funkční variantou mají těžké problémové chování, které je jen málo ovlivnitelné. Tito lidé úzkostlivě vyžadují dodržování rituálů od svého okolí a jejich chování je výrazně repetitivní (neustále se opakující). Navazují kontakt s ostatními bez ohledu na situaci nebo kontakt tvrdohlavě odmítají a nejsou schopni emocionální vzájemnosti ani sociálně přiměřeného chování.

Při vysoce funkčním aspergerovu syndromu chybí výrazně problémové chování a neochota ke spolupráci. Tito lidé mají své vyhraněné zájmy, ale dokážou se věnovat i jiným činnostem. Jejich emocionální reakce se liší jenom mírně a v sociálním kontaktu působí naivně a nezrale. Mívají průměrné až nadprůměrné intelektové schopnosti.

Příznaky aspergerova syndromu

 • nedostatečná mimika
 • nezájem o navazování vztahů
 • neschopnost očního kontaktu
 • neobvyklý zájem o jednu jedinou věc nebo činnost
 • nedostatek emocí
 • nepřiměřená reakce na pocity druhých
 • agresivní chování
 • poruchy motoriky
 • poruchy spánku
Aspergerův syndrom - mírnější porucha autistického spektra patří do témat
 • Asperger Nadezda Rychtarova 06.11.2014 13:41:03

  Mam stejny Problem se svou dverou (12 let), take trpi timto druhem autismu a take je velmi nadana, chodi na Gymnazium, hraje na kytaru a na klavir, ale po socialni strance velmi problematicka, ackoliv k prarodicum ma velmi Pekny vztah. Do deseti let takrka bezproblemove dite, s nastupem puberty a dospivani se to stale zhorsuje, mam strach ze by to mohlo byt jeste horsi nez nyni, dcera je na mne velmi fixovana, musela jsem si upravit praci ve firme, kde jiz leta pracuji tak aby dcera muj odchod z domova vubec nezaznamenala. Moc mne to trapi a hledam moznost jak ji i mne pomoci. Nadezda Rychtarova Steiner

  • Re: Asperger Nadezda Rychtarova 02.03.2015 14:46:25

   Rada bych se podelila s mymi zkusenostmi, skoro po dvou letech nesktecneho maratonu od jednoho lekare k druhemu, vcetne Aply v Praze a odborniku v curychu byla me dceri urcena Diagnoza aspergrova syndromu, pricemz se objevily pochybnosti, ale tech shodnych priznaku bylo opravdu hodne, dostali jsme recept na Zoloft, coby antidepresiva, kdyz jsem byla v Curychu v lekarne si leciva vyzvednout zdrahala se lekarnice mi leky vydat, pote co videla, ze dcera je rocnik 2oo2, velmi mne to zmatlo, po skoro dvou letech jsme se dockali terminu u MUDr. Gultenfingern v Zeneve, ktery po nekolika mnohohodinovych sezenich mi sdelil, ze ma dcera je nadprumerne nadana a inteligentni, je velmi naivni a jakoby zije ve svem svete, ale vic nez na poruchu psychiky to vypada na poruchu metabolismu a zu vubec nesouhlasi s aspergrovym syndromem. Byli jsme s manzelem na Floride a nakoupili jsme vitaminy, ktere nam byly doporuceny a presto, ze i drive jsme kupovaly vitaminy, ty z Ameriky skoro po trech tydnech zaucinkovaly. Vubec jsme tomu nechteli verit, ze po takovem octistci nas ceka takove mile prekvapeni. Mleko nepouzivam, mimo sojoveho, a lepek jsem omezila, dcera ma dokonce i po dlouhe dobe kamaradky a je zabavna. Ty mirne autisticke priznaky nezmizely, ale jak mi lekar z Zenevy sdelil, pak by musel kazdy druhy clovek byt autistou, jelikoz on take nema rad zmeny a nebere je jako vyzvu a v novem prostredi ma zachvaty negativity. S pozdravem Nadezda Rychtarova Steiner

   • Re: Re: Asperger jana v. 28.05.2015 17:25:14

    Dobry den pani Nadezda,

    napiste prosim nazov vitaminkov, ktore podavate vasej dcerke.... dakujem. jana v.

 • Asperger Ota Richter 05.05.2013 15:13:45

  Naše vnoučata (hoch 16, dívka 18) trpí tímto druhem autismu. Až do puberty se to projevovalo jen lehce, nyní výrazně. Hoch má silnou závislost na matce, stále je u ní a objímá ji, a dívka to samé s otcem. Nepozdraví, nepoděkují, neregistrují, když jim někdo dá dárek. Rozčílí je jakákolov kritika jejich chování. Drží se zpátky, odmítají seznamovat se i s přáteli rodiny. Rodiče je museli vzít ze školy a doučují je doma. Oba jsou akademicky nadprůměně nadaní, hoch na matematu a IT a dívka na výtvarné projevy a psaní článků a poezie. K nám, jako prarodičům, nemají žádný vztah. Při setkání nás rutinně obejmou a tím to končí. Při jídle si sedají ke stolu jako první, obsadí místa, která se jim zdají nejvýhodnější a začnou okamžitě jíst, bez čekání na dospělé. Jsou to milé děti, ale je těžké si zvykat na nedostatek emocí a lásky z jejich strany.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Aspergerův syndrom patří do témat

Adresář

Aspergerův syndrom ptejte se v poradně

Diskuze na téma Aspergerův syndrom

 • 27.11.2011 12:11 ASPERGERŮV SYNDROM

  Vážení rodiče, dokončuji studium v oboru speciální pedagogika. Jsem zároveň matkou dítěte s…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku